|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / Про Університет / Кафедри / Фармацевтичний факультет / Кафедра фармакогнозії і ботаніки

Кафедра фармакогнозії і ботаніки

Електронна адреса Друкувати PDF


АДРЕСА 

79010 м. Львів,
вул. Пекарська, 69,

e-mail: 

тел. +38 (032) 276-88-35; 275-76-22; 278-64-56

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ

Дармограй Роман Євдокимович - кандидат фармацевтичних наук, доцент

ШТАТ КАФЕДРИ

 • Відповідальна за навчальну роботу – к.фарм.н., доц. Шаповалова Н.В.,
 • Відповідальний за наукову роботу – к.фарм.н., доц .Бензель Л.В.,
 • Відповідальна за виховну роботу - к.фарм.н., доц. Черпак О.М.,
 • Відповідальний за Інтернет-сторінку – ас. Лисюк Р.М. (англомовне відділення),
 • Д.фарм.н. проф. Антонюк В.О., д.біол.н., проф. Воробець Н.М., к.фарм.н., ст.викл. Бензель І.Л., ас. Цаль О.Я., ас. Рибак О.В, ст.лаб. Михайловська В.В., Фаренюк Н.М., Чепіль М.М., лаб. Горловецька Т.М., аспірант Панчак Л.В
Колектив кафедри фармакогнозії і ботаніки, 2014 р. (зліва направо: 1 ряд – проф. Воробець Н.М., доц. Шаповалова Н.В., доц. Дармограй Р.Є., ас. Цаль О.Я., доц. Черпак О.М.; ІІ ряд – ст. лаб. Михайловська В.В., ас. Лисюк Р.М., ст. лаб. Фаренюк Н.М., доц. Бензель Л.В., ст..лаб. Чепіль М.М., ст. викл. Бензель І.Л.

 

Вивчення фармакогнозії як навчальної дисципліни в Галичині започатковано у медичній школі  “Colegium medicus”, продовжено у створеному в 1853 році “Studium farmaceutychne” на філософському факультеті Львівського університету. Базою для викладання фармакогнозії стала кафедра ботаніки, яка у 1852 році відокремилась від кафедри природничої історії. Першими викладачами нової дисципліни були лікарі, зокрема у 1855-1880 р.р. фармакогнозію викладали Франціск Гатшер та Ігнацій Гавранек. Ігнацієм Гавранеком у 1869 році було створено першу на фармацевтичному факультеті окрему кафедру, а саме кафедру фармакогнозії. З 1880 року доцентом фармакогнозії був призначений магістр фармації Мечислав Дунін-Вонсович, який викладав предмет до 1891 року.

Надзвичайним професором фармакогнозії у 1891році призначено Владислава Неміловича, який у 1892 році створює інститут фармакогнозії, який було розміщено у новому корпусі по вул.Длугоша, 6. Проте інститут проіснував  недовго, і у зв’язку із відновленням медичного факультету у 1896 році був об’єднаний з кафедрою фармакології, яку очолив професор Вацлав Соберанський. Для викладання фармакогнозії професор В.Соберанський підготував докторів Єжи Модраковського та Владислава Мазуркевича. Після смерті професора Соберанського у 1905 році завідувачем кафедри фармакології призначений професор Леон Поп’єльський, який керував кафедрою до 1920 року. У цей  час, крім професора Л. Поп’єльського, фармакогнозію викладали Єжи Мордаковський (професор з 1912р.) та Владислав Мазуркевич (професор з 1914р.), магістр фармації Станіслав Стайн, доктори Здіслав Завалкевич та Генріх Рібенбауер.       

Становлення самостійної кафедри фармакогнозії пов’язане із науково-педагогічною діяльністю Тадеуша Феліксовича Вільчинського, який у 1920-1923р.р. був запрошений для викладання курсу морфології і систематики рослин для студентів фармацевтичного відділення. З 1929 року Т.Ф.Вільчинський виконує обов’язки викладача і керівника курсів фармакогнозії і ботаніки при кафедрі фармакології, що її очолював на той час професор В.Косковський. З цього часу Т.Ф.Вільчинський у повній мірі займається організацією нав-чальної бази фармакогнозії і ботаніки та організацією навчального процесу, для чого купує окремий будинок і ділянку землі для розсадника лікарських рослин по вул.Пекарській, 73.

У1940 році після надання медичному факультету статусу медичного інституту була створена самостійна кафедра фармакогнозії з курсом ботаніки, а її завідувачем став проф.Т.Ф.Вільчинський.  

За роки керівництва спочатку курсом, а згодом і кафедрою проф. Т.Ф.Вільчинський створив унікальну колекцію лікарських рослин, яка на той час займала площу 5,5 га і нараховувала до 1500 видів. Разом з тим було зібрано рідкісну колекцію взірців лікарської рослинної сировини тропічного і субтропічного походження і кліматичних зон помірною клімату.

Продовження наукових досліджень, початих проф. Т.Ф.Вільчинським, з 1964 року проводить його учень доцент І.П.Карпусь, який керував кафедрою до 1970 року. У цей період у навчальному процесі кафедри започатковано хімічний аналіз лікарської рослинної сировини, удосконалюється навчально-методична робота і поповнюється колекція лікарських рослин у розсаднику, який стає однією з кращих баз навчальної практики з фармакогнозії.

Протягом 1970-1995 р.р. кафед¬рою завідувала професор Л.Я.Ладна-Роговська. З її приходом активізується робота в напрямку дослідження хімічного складу лікарської рослинної сировини як під час лабораторних занять, так і в навчально-дослідній роботі студентів, а також при виконанні студентських наукових робіт, планової наукової роботи та дисертаційних робіт аспірантів і пошукувачів кафедри, створюється фітохімічна лабораторія, облаштовуються нові навчальні лабораторії в теоретичному корпусі.

У 1990 році у зв’язку із побудовою нового корпусу  НВА викладання фармакогнозії  було зосереджено на 4-му поверсі нового навчального корпусу за адресою вул.Шімзерів, 3А, а викладання ботаніки у старому корпусі за адресою вул.Пекарська, 73.

З 1995 року кафедру очолив доц.І.М.Борняк. У цей час активно вдосконалюється навчальний процес і навчально-методична робота згідно з новими навчальними програмами (1997р.), орієнтованими на підготовку фахівців нового покоління, а також облаштовуються нові наукові лабораторії.

З 1999 року кафедрою фармакогнозії і ботаніки керує доц.Р.Є.Дармограй.

У 2008  році на честь 120 річниці від дня народження, на будиночку в ботанічному саду, де була організована кафедра фармакогнозії, встановлено меморіальну дошку з барельєфом професора, засновника саду лікарських рослин – Тадеуша Вільчинського.

 

 

Історія заснування та розвитку ботанічного саду кафедри фармакогнозії і ботаніки тісно пов'язана з діяльністю Тадеуша Вільчинського (1888—1980 рр.), під керівництвом якого у 1929—1930 рр. були закладені перші колекційні ділянки.

У даний час територіально ботанічний сад складається з двох земельних ділянок, загальною площею 1,5 га, на яких розміщені навчальний корпус ботаніки, оранжерея субтропічних і тропічних рослин, основні колекційні фонди рослин.

Загальну колекцію ботанічного саду складають понад 900 таксонів вищих рослин, із яких 200 видів – рослини закритого грунту. Провідними колекціями є: лікарські рослини (офіціальні), рослини народної медицини та гомеопатії, дендроколекція, представлена екзотами Західних областей України, а також рослини Червоної книги (35 видів). Найбільш цікавою та унікальною є колекція лікарських рослин, структурована за вмістом біологічно активних речовин.

Ботанічний сад широко використовується для  навчальної і науково-дослідної роботи, а також служить основною базою навчальної практики студентів фармацевтичного факультету з ботаніки і фармакогнозії. Співробітники кафедри на фондах ботанічного саду проводять науково-дослідні роботи по виявленню нових біологічно активних речовин, ведуть пошуки  перспективних видів рослин, які можуть застосовуватися в лікарській практиці.

Основними завданнями ботанічного саду є збереження, вивчення, відтворення в умовах культури лікарських і інших корисних рослин флори регіону і світу для ефективного використання в навчальному процесі, проведення навчальної та освітньо-виховної роботи у сфері охорони природи, раціонального використання ресурсів лікарських рослин, агрокультури лікарських рослин. Основний напрям наукової діяльності ботанічного саду — інтродукція та акліматизація рослин. Крім інтродукції важливим науковим напрямом є вивчення і охорона раритетного фітогенофонду та раціональне використання рослинних ресурсів західного регіону. Досвід роботи ботанічного саду, багатство видового складу рослин дають можливість вивчати способи розмноження, особливості розвитку і вегетації лікарських рослин з інших регіонів України та світу  в умовах Поділля і Опілля.

Цікава і багата колекція рослин ботанічного саду милує око розкішним цвітінням навесні, влітку і навіть восени; приваблює багаторічними екзотичними трав'янистими багаторічниками, зігріває вічнозеленим вбранням хвойних рослин в зимовий період. День-у-день колектив ботанічного саду робить усе можливе для належного утримання саду не тільки для набуття студентами професійних знань, але й для зародження у них відчуття любові та дбайливого ставлення до природи.  На базі колекційних ділянок ботанічного саду часто проводяться лекції-екскурсії  для студентів інших навчальних закладів,  вчителів-біологів, провізорів, лікарів.

Ботанічний сад є справжньою  перлиною, зеленим оазисом, що розташувався у щільно забудованій центральній частині  міста Львова. Флористичні багатства саду - це живе джерело, що збагачує і прикрашає старовинне місто. 

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

На кафедрі вивчаються наступні дисципліни: фармацевтична ботаніка, фармакогнозія, ресурсознавство лікарських рослин, курс за вибором „Фітотерапія ” для студентів фармацевтичного факультету за спеціальностями „Фармація” та „Клінічна фармація”, фармакогностичні основи фітотерапії для спеціальності „Клінічна фармація”. Навчання проводиться за денною та дистанційною (заочною) формами українською, російською й англійською мовами. Для студентів п’ятого курсу фармацевтичного факультету проводиться курс спеціалізації „Лікарські рослини та фітотерапія”.

Згідно наказу МОЗ України № 317 від 9.11.1998 р. кафедра фармакогнозії і ботаніки є опорною для вузів ІІІ-ІV рівнів акредитації медичного (фармацевтичного) профілю з навчальної дисципліни „Фармакогнозія”, щорічно проводить наради – семінари з актуальних питань організації навчального процесу з фармакогнозії і його методичного забезпечення. 

Лабораторні заняття та лекції забезпечені відповідними навчально-методичними матеріалами – методичними вказівками та рекомендаціями, інструкціями, таблицями, схемами, алгоритмами, мікропрепаратами, зразками гербарію лікарських рослин, лікарської рослинної сировини та фітозасобів. На кафедрі є бібліотека з науковою та довідниковою літературою по лікарських рослинах і унікальний музей рослинної сировини з різних країн світу, що нараховує більше 1000 зразків органів рослин. На кафедрі розроблено 5 комп’ютерних програм, створено комп’ютерну базу даних про рослинність планети, комп’ютерну базу даних, в яку занесено лекційні матеріали, завдання тестового контролю та самоконтролю знань студентів, навчально-опитувальну програму – Quiz, створено модель сучасної навчальної ботанічної лабораторії та локальну комп’ютерну мережу, що дозволяє забезпечувати комп’ютеризацію навчального процесу та самостійну роботу студентів в навчальних лабораторіях, проведення підсумкового тестового контролю знань студентів.

На кафедрі створено 6 відеофільмів про анатомічну будову клітини, тканин і органів; історію кафедри та ботанічного саду лікарських рослин; літню навчальну практику студентів (на прикладі спеціалізованого підприємства - фіторадгоспу ”Райдуга’’ у с.Лікарське Сімферопольського району АР Крим).

НАПРЯМКИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

 • Фармакогностичне дослідження маловивчених рослин західного регіону України з метою створення на їх основі нових лікарських засобів та біологічно активних добавок. В плані цієї роботи проводяться ресурсознавчі, морфолого-анатомічні, хімічні та фармакологічні дослідження рослин, лікарської рослинної сировини і виділення біологічно активних субстанцій, а також розробка проектів аналітичної нормативної документації на рослинну сировину, фітосубстанції і лікарські засоби на її основі.
 • Доц. Дармограй Р.Є. працює над фармакогностичним дослідженням рослин родин Asteraceae, Fabaceae, Apiaceae, Polуgonaceae як перспективних джерел біологічно активних речовин, їх хемотаксономічним вивченням. Автор 104 наукових і навчально-методичних праць. Підготував 2 кандидатів фармацевтичних наук.
 • Доц.Бензель Л.В. досліджує природні рослинні джерела фенольних сполук, алкалоїдів, полісахаридів видів західного регіону України з інтерфероніндукуючою, імуномодулюючою, протизапальною, знечулюючою і антимікробною діями. Автор 370 наукових публікацій, з яких 6 авторських свідоцтв на винаходи, 44 патенти України, 9 монографій, 15 навчально-методичних посібників (10 рекомендовано ЦМК МОН і МОЗ України), 2 ТФС, 6 ТУ України, 13 методичних рекомендацій і вказівок, 13 інформаційних листів. Піготував 2 кандидатів фармацевтичних наук.
 • Доц.Шаповалова Н.В. працює над тематикою «Фармакогностичне дослідження лікарських рослин. що вміщують фенольні сполуки та ефірні олії, розробка і створення на їх основі фіто- та аромазасобів, біологічно активних добавок». Наукові інтереси охоплюють дидактичні засади та удосконалення викладання фармакогнозії, ресурсознавства лікарських рослин, спеціалізації «Лікарські рослини і фітотерапія» у умовах кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Автор  38 публікацій, з них 1 монографія, 1 типова навчальна програма, 4 навчальні посібники,  13 навчально-методичних видань.  
 • Проф. Антонюк В.О. займається одержанням та дослідженням лектинів з рослин та вищих грибів, застосуванням їх у цитологічних та гістохімічних дослідженнях. Є автором 154 наукових робіт, в т.ч. 1 монографії, 2 навчальних посібників, 8 авторських свідоцтв СРСР, 5 патентів України.
 • Проф. Воробець Н.М. Автор понад 130 наукових праць, 20 навчально-методичних видань. Підготувала 1 кандидата наук. Наукові інтереси стосуються фармакогностичного вивчення рослин західного регіону, дослідження стійкості лікарських рослин до важких металів, можливості використання з метою фіторемедіації; дослідження динаміки пилкування алергогенних рослин Львівщини.
 • Доц.Черпак О.М. вивчає діагностичні морфолого – анатомічні особливості будови лікарських рослин, проводить фітохімічне дослідження рослин з антимікробною  та антикоагулянтною активністю. Автор понад 40 наукових публікацій, з яких 1 монографія, 4 патенти України, 2 ТУ України, 1 навчально - методичний посібник, 3 методичні вказівки, 1 збірник тестових завдань. Є експертом Центру тестування МОЗ України з підготовки тестових завдань з фармацевтичної ботаніки до державного ліцензійного іспиту „Крок 1”.  
 • Ст. викл. Бензель І.Л. працює над фармакогностичним дослідженням рослинних джерел біологічно активних речовин фенольної природи, які проявляють інтерфероніндукуючі, противірусні, протимікробні та імуномодулюючі властивості. Автор 77 наукових праць, серед яких 2 навчальних посібники, 1 монографія, 2 інформаційних листи МОЗ України, 10 патентів України і 1 методичні вказівки.
 • Ас. Цаль О.Я. працює над пошуком перспективних видів лікарських рослин народної медицини західного регіону України з метою їх фармакогностичного вивчення та створення нових лікарських засобів. Автор 38 наукових робіт, з яких 1 патент України, 3 навчальні посібники і 2 методичні вказівки.
 • Ас. Рибак О.В. працює над фармакогностичним вивченням видів рослин родин глухокропивних, клузієвих, розових і айстрових. Автор 50 наукових праць, з яких 1 патент України, 1 навчальний посібник і 4 методичні вказівки.
 • Ас. Лисюк Р.М. досліджує рослини з гіпоазотемічною дією, природні джерела полісахаридів. Автор 35 наукових публікацій, з яких 4 навчальні посібники (2 рекомендовано МОНМС України), 1 електронний підручник, 5 навчально-методичних видань. 

ОСНОВНІ ЗДОБУТКИ КАФЕДРИ

За останні 5 років опубліковано 3 монографії, 16 навчальних посібників (6 рекомендовано ЦМК МОЗ України), 17 методичних рекомендацій та вказівок (1 рекомендована ЦМК МОЗ України), 3 інформаційних листи, 35 журнальних статей, понад 40 інших публікацій і отримано 25 патентів України. Захищено 3 кандидатські дисертації.

Основні видання навчально-методичного та монографічного характеру: 

 • Дармограй Р.Є., Бензель Л.В., Шаповалова Н.В., Гулько Р.М. Кафедра фармакогнозії та ботаніки //Сув’язь поколінь. Фармацевтичний факультет Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького: 1853-2009. - Львів, Наутілус, 2009. –с.216-267.
 • Шаповалова Н.В., Рибак О.В. Аналіз лікарської рослинної сировини за аналітичною нормативною документацією. - Львів, 2010. – 84с.
 • Бензель Л.В., Дармограй Р.Є., Олійник П.В., Бензель І.Л. Лікарські рослини і фітотерапія (фітотерапевтична рецептура). - К.: ВСВ “Медицина”, 2010. – 400 с.
 • Бензель Л.В., Олийник П.В., Бензель И.Л., Олийник С.П., Бабий В.Е. Лекарственные пищевые растения. - К.: ВСИ “Медицина”, 2010. – 344с.
 • Vorobets N. Plant Kingdom. Vascular plants: Flowering Plants. Selected Families of Flowering Plants: Main characteristics, classification and medical importance. - Lviv, 2010. – 260 р.
 • Черпак О.М. Методичні вказівки до лабораторних занять з ботаніки для студентів ІІ курсу фармацевтичного факультету. Cистематика і морфологія рослин. Розділ ІІ Систематика і морфологія  покритонасінних рослин. (Підкласи: ранункуліди, каріофіліди,  розіди, ліліїди). - Львів, 2010. – 87 с.
 • Шаповалова Н.В., Дармограй Р.Є. Ресурсознавство лікарських рослин. Методичні вказівки для студентів факультету заочного навчання спеціальності «Фармація». - Львів, 2010. – 48 с.
 • Черпак О.М. Збірник тестових завдань з фармацевтичної ботаніки для самостійної підготовки студентів фармацевтичного факультету для ліцензованого інтегрованого іспиту ,,Крок 1. Фармація”. - Львів, 2010. – 115 с.
 • Сметаніна К.І., Рибак О.В. Фармацевтичні аспекти профілактичного використання біологічно активних добавок рослинного походження. Методичні рекомендації для самостійної роботи слухачів курсів підвищення кваліфікації, спеціалістів із “Загальної фармації” та “Організація і управління фармацією”, провізорів-інтернів, студентів фармацевтичних ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації. - Львів, 2011. – 37 с.
 • Сметаніна К.І., Слабий М.В., Рибак О.В., Колач Т.С. Фармацевтична допомога при відпуску лікарських засобів і парафармацевтичної продукції, виготовлених на основі ехінацеї. Методичні рекомендації для самостійної роботи слухачів курсів підвищення кваліфікації, спеціалістів із “Загальної фармації” та “Організації і управління фармацією”, провізорів-інтернів, студентів фармацевтичних ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації. - Львів, 2011. – 42 с.
 • Antonyuk V.O., Lysiuk R.M., Antonyuk L.Y. A Practical Course of Pharmacognosy. - Lviv: LNMU,  2011. – 499 р.
 • Шаповалова Н.В., Дармограй Р.Є, Марчишин С.М. Навчальна практика з фармакогнозії: Типова програма навчальної дисципліни для студентів вищого навчального закладу та фармацевтичних факультетів вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації спеціальності 7.110202 «Технологія парфумерно-косметичних засобів». - Київ, 2011. – 19 с.
 • Antonyuk V.O., Lysiuk R.M., Antonyuk L.Ya. A Laboratory Manual on Pharmacognosy. Lviv: LNMU, 2012. – 220 р.
 • R.M. Lysiuk, V.O. Antonyuk. A Textbook of Pharmacognosy / www.pharmacognosy.org.ua
 • Шаповалова Н.В., Дармограй Р.Є., Цаль О.Я. Навчальна практика з фармакогнозії за кредитно-модульною системою організації навчального процесу. - Львів, 2012. – 105 с.
 • Воробець Н.М. Збірник тестових і контрольних завдань з фармацевтичної ботаніки (розділ анатомія та морфологія рослин) Львів,  Вид-во ЛНМУ. – 2012. – 107 с.  
 • Vorobets N. Plant Kingdom. Bryophytes. Seedless Vascular Plants: Ferns and their relatives/ Gymnosperms/ Main characteristics, classification, and medical importance. - Lviv, 2012. -  46 р.  
 • Шаповалова Н.В., Цаль О.Я. Аналіз лікарської рослинної сировини, що вміщує сапоніни. - Львів, 2012. – 35 с.
 • Шаповалова Н.В., Рибак О.В. Аналіз лікарської рослинної сировини, що вміщує полісахариди. - Львів, 2012. – 20 с.
 • Шаповалова Н.В., Рибак О.В. Аналіз лікарської рослинної сировини, що вміщує вітаміни. - Львів, 2012. – 27 с.
 • Аналіз лікарської рослинної сировини, що вміщує серцеві глікозиди (кардіостероїди): методичні рекомендації до лабораторних занять з фармакогнозії для студентів ІІІ курсу фармацевтичного факультету спеціальності фармація / укл. І.Л.Бензель, Л.В.Бензель. – Львів, 2012. – 93с. 
 • Аналіз лікарської рослинної сировини, що вміщує алкалоїди: методичні рекомендації до лабораторних занять з фармакогнозії для студентів ІІІ курсу фармацевтичного факультету спеціальності “Фармація” / укл. І.Л.Бензель, Л.В.Бензель. – Львів, 2012. – 145 с.
 • P.V. Oliynyk, T.G. Kalynyuk, Lysiuk R.M. Extreme Medicine: Textbook for Stud. of Higher Institution and Faculties of Pharmacy // Lviv: LNMU, 2013. – 201 p.
 • Черпак О.М. Навчально-методичний посібник для лабораторної і самостійної роботи студентів П курсу фармацевтичного факультету «Фармацевтична ботаніка. Частина I. Анатомія рослин» ”/О.М. Черпак,  Р.Є. Дармограй,  Н.В.Шаповалова, - Вид-во ЛГМУ ім.Д.Галицького. - Львів, 2014. – 104 с.
 • Черпак О.М., Шаповалова Н.В., Дармограй Р.Є. Методичні рекомендації до лабораторних занять та самостійної роботи з фармацевтичної ботаніки до змістового модуля «Морфологія вегетативних органів рослин» для студентів ІІ курсу фармацевтичного факультету спеціальності «Фармація». – Львів, 2014. – 50 с.
 • Рибак О.В., Дармограй Р.Є., Шаповалова Н.В. Методичні рекомендації до виконання курсових робіт з фармакогнозії для студентів ІІІ курсу фармацевтичного факультету: Методичні рекомендації для студентів ІІІ курсу фармацевтичного факультету спеціальностей „Фармація” та „Клінічна фармація” . – Львів, 2014. – 68 с.
 • Лисюк Р.М., Шляхта Я. М. Цілющі деревні рослини: навч. посіб.-довідн. // К.: Знання, 2014. - 221с.+32 с. іл. 

НОВІ ВИДАННЯ КАФЕДРИ

Перший електронний підручник з фармакогнозії англійською мовою ’’A Textbook of Pharmacognosy’’ розроблено співробітниками кафедри фармакогнозії та ботаніки ЛНМУ імені Данила Галицького асистентом Лисюком Р.М. та доктором фармацевтичних наук, професором Антонюком В.О. у відповідності до типової програми з навчальної дисципліни “Фармакогнозія” для студентів  вищого фармацевтичного навчального закладу та фармацевтичних факультетів вищих медичних навчальних закладів  ІІІ-ІV рівнів акредитації (Київ, 2011) і призначений для студентів англомовного відділення фармацевтичного факультету (спеціальність 8.110201 - “Фармація”).

Електронний комп’ютерний підручник створено на базі програми “Microsoft Office Publisher 2007” з можливістю on – line та off – line доступу. Можливість варіювання послідовності ознайомлення зі змістом гіпертексту, на відміну від лінійного тексту, здійснюється за рахунок розподілу інформації на фрагменти (теми) і встановлення між ними зв'язків, що дозволяють користувачу перейти від досліджуваної в сучасний момент теми до однієї з декількох пов'язаних з нею тем.

Адекватність рівню розвитку сучасних наукових знань, необхідність постійного оновлення інформаційного матеріалу, різний рівень мовної підготовки студентів зумовлюють доцільність включення у навчальний процес англомовного відділення даного підручника.

Кафедрою фармакогнозії та ботаніки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького видано перший в Україні навчальний посібник з фармакогнозії для студентів англомовного відділення ''A Laboratory Manual of Pharmacognosy’’ (рекомендовано як навчальний посібник МОНМС №1/11-496 від 16.01.2012), підготовлений вітчизняними авторами та укладений згідно навчальної програми, що базується на принципах КМСОНП.

Даний навчальний посібник до практичних занять підготовлено співробітниками кафедри фармакогнозії та ботаніки у відповідності до типової програми з навчальної дисципліни “Фармакогнозія” для студентів  вищого фармацевтичного навчального закладу та фармацевтичних факультетів вищих медичних навчальних закладів  ІІІ-ІV рівнів акредитації (Київ, 2011), зокрема для студентів англомовного відділення фармацевтичного факультету (спеціальність 8.110201 - “Фармація”).

У вступній частині посібника включено дефініції головних фармакогностичних термінів, зокрема щодо типів лікарської рослинної сировини (ЛРС), методів аналізу, контролю якості, стандартизації.

При представленні класу біологічно активних сполук наведено класифікацію, фізико – хімічні властивості, методи виділення з ЛРС, виявлення, хроматографічні методи аналізу, кількісне визначення, а також види активності групи біологічно активних сполук.

До кожного розділу підготовлено інформацію, що сприятиме кращій підготовці студентів до практичних занять: актуальність теми, конкретні навчальні цілі, детальні характеристики об’єктів аналізу і порівняльні морфологічні характеристики можливих домішок, методики виконання практичних завдань.

Наведено усі сучасні методики аналізу рослинних об’єктів Європейської фармакопеї, Державної Фармакопеї України, які є предметом фармакогностичного аналізу.

Авторами посібника – довідника «Цілющі деревні рослини», виданого у 2014 році, зібрано та систематизовано дані щодо цілющих властивостей деревних рослин України (дерев, кущів і ліан) 79 родів, що застосовуються у науковій та народній медицині. Висвітлено морфологічні ознаки видів, діагностичні характеристики рослинної сировини, поширення, біолого – екологічні особливості, господарське значення, лікувальні властивості, використання в офіцинальній та народній медицині. 

Навчальний посібник – довідник «Цілющі деревні рослини» призначений для студентів спеціальностей напряму 1102 «Фармація» при вивченні фармацевтичної ботаніки, фармакогнозії, ресурсознавства лікарських рослин, проведенні спеціалізації „Лікарські рослини і фітотерапія”, а також для майбутніх фахівців з озеленення, ландшафтної архітектури; буде корисним викладачам та вчителям, біологам, медикам, а також усім, небайдужим до свого здоров’я.