|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / Про Університет / Кафедри / Факультет післядипломної освіти / Кафедра організації і управління охороною здоров'я ФПДО

Кафедра організації і управління охороною здоров'я ФПДО

Електронна адреса Друкувати PDF


АДРЕСА
79010, м. Львів, 
вул. Пекарська, 69б
тел. +380 (32) 2759243, +380 (32) 2759536
факс +380 (32) 2759536
e-mail: 
 


 
ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ 
Любінець Олег Володимирович
доктор медичних наук, професор

e-mail:   Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

 

 

ЗАВУЧ КАФЕДРИ
Паробецька Ірина Михайлівна
кандидат біологічних наук, доцент
e-mail:   Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду


ШТАТ КАФЕДРИ

к.мед.н., доц. Гутор Т.Г.,  к.н.держ. упр., доц. Фуртак І.І., к.біол.н., доц. Паробецька І.М., к.мед.н., доц. Дутка І.Ю., к.мед.н., ас. Олексюк О.Б., ст. викл. Ходор О.Є., ст. викл. Олійник А.М., ас. Гржибовський Я.Л., ас.Комар В.С., ас. Пилипець Я.Д., ас.Гичка М.М., ас. Ван Доеверен Н.Р.

НАВЧАЛЬНА РОБОТА

Навчальна робота кафедри організована за наступними напрямками: 

 • підготовка спеціалістів за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я»;
 • передатестаційне вдосконалення слухачів за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я»;
 • проведення курсів тематичного вдосконалення для головних лікарів, заступників головних лікарів з медичної роботи, з експертизи непрацездатності, з поліклінічної роботи, лікарів – статистиків, методистів, держслужбовців управлінь та відділів охорони здоров’я за спрямуваннями: «Актуальні проблеми організації в охороні здоров’я», «Організація надання екстренної медичної допомоги на до шпитальному та ранньому шпитальному етапах», «Реформування системи охорони здоров'я на сучасному етапі в контексті програми реформи Президента України», «Валеологічні аспекти лікарської практики в контексті реформи ОЗ України», «Реформування системи охорони здоров’я на сучасному етапі в контексті автономізації лікувально-профілактичних закладів»;
 • проведення курсів «Організації і управління охороною здоров’я» для слухачів курсів спеціалізації «Загальна практика – сімейна медицина»;
 • проведення курсів «Медична статистика» і «Маркетинг та менеджмент в охороні здоров’я» для клінічних ординаторів першого року навчання;
 • проведення курсів «Організації і управління охороною здоров’я» для інтернів за спеціальністю «Загальна практика – сімейна медицина».  

Навчальний процес зосереджено на питаннях управлінського забезпечення функціонування й удосконалення діяльності існуючої системи охорони здоров'я, а також щодо висвітлення найбільш актуальних питань управління лікувально-профілактичними закладами та організації лікувально-діагностичного процесу в сучасних умовах в Україні та за кордоном. При проведенні лекційних, практичних та семінарських занять висвітлюються питання щодо методів організації і управління, планування, прогнозування та економіки охорони здоров'я.

Від часу створення кафедри до 1 січня 2014 проведено 311 циклів з підвищення кваліфікації керівників медичних закладів. За цей період навчанням було охоплено 8718 слухачів. Основний контингент слухачів, як передбачено планами МОЗ України, формується з західних областей.

Окремі практичні та семінарські заняття проводяться на базах лікувально-профілактичних закладів. Базами кафедри служать: Львівський обласний медичний інформаційно-аналітичний центр, Львівська обласна клінічна лікарня, Львівський регіональний лікувально-діагностичний онкологічний центр, Клінічна лікарня Львівської залізниці, Львівський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення, Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, 5-а міська поліклініка м. Львова, 6-а міська поліклініка м. Львова, Міська лікарня «Хоспіс», Обласний центр здоров’я, Золочівська центральна районна лікарня, Холодновідківська лікарська амбулаторія  загальної практики - сімейної медицини,  амбулаторія загальної практики - сімейної медицини с. Зимна Вода, амбулаторія загальної практики - сімейної медицини с. Зіболки, ТОВ «Медичний центр Святої Параскеви», ТОВ «Медичний центр «Євроклінік», ПП «Медіс», ТОВ «Гемо Медика Львів» та інші.

НАПРЯМКИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

За роки існування кафедри були виконані і виконуються науково-дослідні роботи, що стосуються управління первинною медико-санітарною допомогою, організації денних та домашніх стаціонарів сімейної медицини. Результати даних робіт стали науковим підґрунтям для: 

 • формування політики, стратегії і тактики розвитку системи охорони здоровя України;
 • розробки методичних підходів з дослідження процесів управління в органах і закладах охорони здоров'я;
 • удосконалення первинної медико-санітарної допомоги;
 • розвитку позалікарняних видів медичного забезпечення населення;
 • розвитку мережі денних стаціонарів амбулаторно-поліклінічних закладів;
 • розвитку загальнолікарської та сімейної медичної практики, розробки та впровадження автоматизованого робочого місця сімейного лікаря;
 • підвищення економічної ефективності використання ліжкового фонду в стаціонарах;
 • удосконалення державного управління в сфері охорони здоров'я населення. 

Починаючи з 2012 року на кафедрі виконується науково-дослідна робота «Організація служби управління медичними послугами (в інтеграції зі стандартами, госпітальними протоколами та діагностично-розрахунковими групами)».

Колектив кафедри спільно з органами і закладами практичної охорони здоров’я та іншими кафедрами постійно працює над перспективними напрямками удосконалення медико-санітарної допомоги населенню. Підтримуються наукові зв’язки з вченими Польщі, Словаччини, Чехії, Великобританії, США, Хорватії, Республіки Білорусь. Працівники кафедри брали участь в міжнародних науково-практичних форумах Польщі (Варшава, Люблін, Зельона Гура, Жешів), Угорщини (Будапешт, Дебрецен), Румунії (Сучава), Росії (Москва), Чехії (Їглава), Словаччини (Ружемберок). 

ОСНОВНІ ЗДОБУТКИ КАФЕДРИ

На кафедрі була виконана та захищена одна докторська та шість кандидатських дисертацій. За час діяльності кафедри працівниками кафедри опубліковано понад тисячу праць, випущено 18 монографій і 9 навчальних посібників, а також 28 інформаційних листів методичних рекомендацій та робочих програм, затверджені МОЗ України. Отримано 8 свідоцтв про реєстрацію авторського права. 

За ініціативою та безпосередньою участю працівників кафедри було організовано і проведено більше 190 науково-практичних конференцій, більше 1000 семінарів, диспутів, круглих столів та дискусій. Найбільша кількість наукових форумів проведена в містах та районних центрах Львівської, Волинської та Рівненської областей, а також в лікувально-профілактичних закладах  м. Львова.  Вони здійснювалися спільно з обласним та міським управлінням охорони здоров’я, Львівським інститутом державного управління Національної Академії державного управління при Президентові України, обласним центром здоров’я, обласною клінічною лікарнею та іншими лікувально-профілактичними закладами. 

За безпосередньої участі і за ініціативою співробітників кафедри в 2007–2012 рр. проведено шість Всеукраїнських (п’ять міжнародних) науково–практичних конференцій «Медичне право України» з актуальних питань удосконалення медичного законодавства в Україні та інших країнах, в яких взяли участь вчені–правознавці, організатори охорони здоров’я, керівники і співробітники медустанов з більш, ніж 20 країн.

У 2008 році було організовано та проведено науково-практичну інтернет-конференцію з міжнародною участю "Управління охороною здоров’я", яка була присвячена 20-річчю кафедри організації i управління охороною здоров’я факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

З нагоди 25-річчя кафедри у відповідності до реєстру з’їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій (затверджено Міністерством охорони здоров’я та Національною академією медичних наук України) на базі університету було проведено 18-20 квітня 2013 року українсько-польський симпозіум «Досвід, реалії і перспективи розвитку систем охорони здоров’я», у якому прийняли участь більше 200 науковців, у тому числі понад 100 учасників з Польщі, Білорусі та Словаччини.

Кафедра першою в Україні почала займатися напрямом – сімейна медицина. Співробітники кафедри розробили нормативно-правову базу і брали участь у проведенні експерименту «Сімейна медицина» у Львові, який став основою для впровадження сімейної медицини в Україні. 

У 1997-2002 рр. працівники кафедри проводили науковий супровід експерименту у закладах охорони здоров’я м. Комсомольськ Полтавської області; у 2001–2004 рр. – науковий супровід експерименту з розробки автоматизованого робочого місця сімейного лікаря на базі амбулаторії сімейної медицини с. Зіболки Жовківського району Львівської області.

У травні 1998 року на кафедрі організації і управління охороною здоров’я вперше в Україні розпочали читати лекції та проводити семінарські заняття з біомедичної етики.

Викладачі кафедри брали участь в розробці проекту Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я». В 2004 році працівниками кафедри (Любінець О.В., Сенюта І.Я.) вперше підготовлено і МОЗ України видано Програму «Медичне право»  для слухачів факультетів післядипломної освіти вищих медичних навчальних закладів та закладів післядипломної освіти МОЗ України. 

На виконання наказу МОЗ України № 88 від 17.02.2004 року  працівники кафедри приймають участь в роботі робочої групи з опрацювання механізму фінансування з розподілом ресурсів за рівнями надання медичних послуг в Миколаївській області. 

Працівники кафедри беруть участь в роботі Дорадчої ради з питань охорони здоров’я Комітету з питань охорони здоров’я Верховної ради України (Фуртак І.І.), Координаційної ради з питань розвитку сімейної медицини у Львівській області Львівської ОДА (Любінець О.В., Фуртак І.І.), атестаційної комісії з атестації організаторів охорони здоров’я  Головного управління Львівської ОДА (Любінець О.В.).

На виконання наказу МОЗ України № 550 від 30.08.2011 року у роботі робочої групи з розробки інтегрованої моделі скоординованої медико-соціальної допомоги на рівні району в Херсонській області приймає участь доцент кафедри Фуртак І.І.

На виконання угоди про співпрацю між кафедрою і Любомильською ЦРЛ Волинської області в 2011-2012  рр. працівниками кафедри проведена робота зі створення і розвитку ТМО «Єдиний медичний простір Любомильського і Шацького районів Волинської області».

За сприяння працівників кафедри налагоджена співпраця адміністрацій Житомирського інституту медсестринства (ректор проф. В. Й. Шатило) та Інституту медсестринства та наук про здоров’я Жешівського університету (Польща), а також Львівської обласної асоціації медичних сестер (президент Шевчук І. Б.) з Регіональною Асоціацією медичних сестер і акушерок регіону Високі Татри у Словаччині (президент Лукаш Кобер) та Головною управою медсестер та акушерок Польщі (президент Г. Рогала–Павелчик та віце–президент Т. Вадас).

Кафедра організації і управління налагодила тісні наукові зв’язки з Польським Товариством Соціальної Медицини та Громадського Здоров’я (президент проф. А. Овоц), Інститутом Медицини Села Міністерства здоров’я Польщі (в. о. директора д. м. н. А. Горох), співпрацює з Державною Вищою Школою імені Яна Гродка в м. Сянок (ректор д. м. н. Ельжбета Ціпора).

В рамках співпраці кафедри з Регіональним інститутом державного управління Національної академії державного управління при Президентові України у 2008 році проведено науковий форум «Питання лікарського самоврядування в країнах Європи» за участю керівників Лікарського Товариства Німеччини Парса-Парсі Раміна та Фінського Лікарського Товариства Сіукосарі Юкка (газета Alma Mater № 1, 2008).

На кафедрі заведена практика запрошення до виступів з лекціями ведучих закордонних спеціалістів з питань громадського здоров’я. В 2007 році лекцію на тему «Проблеми громадського здоров’я у світовій медицині» для слухачів циклу спеціалізації прочитав фулбрайтівський стипендіат професор Девід Нордстром з Університету штату Мінесота, США (газета Alma Mater № 2, 2007). В 2011 році заняття з слухачами проводив професор коледжу громадського здоров’я Університету штату Кентуккі, США Раймонд Хілл. В 2012 році прочитав лекцію «Фактори ризику серцевих захворювань – значення і профілактика» професор Йозеф Новотний старший викладач студій здоров’я Вищої політехнічної школи м. Єглава, Чехія (газета Alma Mater № 10, 2012).

Кафедрою розроблені і впроваджені в практику нові організаційні форми медичного забезпечення населення: денні стаціонари поліклінік, відділення лікарень з денним перебуванням хворих, діагностичні відділення (мікродіагностичні центри) центральних районних та міських лікарень, медико-санітарне забезпечення населення за принципами сімейної медицини, застосування нетрадиційної медицини в лікувально-профілактичних закладах.

На даний момент часу на кафедрі працює згуртований колектив з підготовки нової генерації фахівців для галузі охорони здоров’я, який добре пам’ятає історію свого становлення і розвитку, та має чітке бачення сьогоднішніх та майбутніх завдань щодо організації, управління, планування, прогнозування та економіки в існуючій системі охорони здоров’я України.