|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / Про Університет / Кафедри / Факультет післядипломної освіти / Кафедра психіатрії і психотерапії ФПДО

Кафедра психіатрії і психотерапії ФПДО

Електронна адреса Друкувати PDF

АДРЕСА

79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95,

тел. +380 (322) 646573

email:

 

 

Завідувач кафедри
Фільц Олександр Орестович — доктор медичних наук, професор

Штат кафедри
 • Відповідальна за навчальну роботу – к.мед.н., доц. Богута Х.Р.
 • Відповідальна за наукову роботу – к.мед.н., ас. Фітькало О.С.
 • д.м.н., проф. Фільц О.О., к.мед.н. доц. Кечур Р.В., к.мед.н., доцент Ришковська Н.О., к.мед.н. асистент Троян А.З., к.мед.н. асистент Фітькало О.С., асистенти Мироненко О.І., Євченко Ю.О., Кирилюк С.С., Гривул Р.Т., Лизак О.Л., Березюк О.Р., Закаль Ю. П., Костюченко Н.В., ст. лаборанти Баглай О.Б., Лілікович Г.Р.


НАВЧАЛЬНА РОБОТА

Кафедра психіатрії факультету вдосконалення лікарів організована у 1965 році як самостійний підрозділ післядипломної освіти, спеціалізації та удосконалення лікарів-психіатрів. З 1997 року у зв’язку з розширенням освітніх напрямків кафедра отримала назву психіатрії та психотерапії.

Щорічно освіту на кафедрі отримують близько 400 лікарів.

Лікарі-слухачі набувають спеціальність і підвищують свою кваліфікацію:

 • На циклах з спеціалізації, індивідуального стажування та передатестаційних по напрямках:
  • «Психіатрія»,
  • «Психотерапія»,
  • «Дитяча психіатрія»,
  • «Наркологія».
 • Циклах тематичного удосконалення для лікарів-психіатрів, психотерапевтів, наркологів.

Поряд із тематичним удосконаленням та спеціалізацією з психіатрії та психотерапії кафедрою проводяться курси з актуальних питань загальної теорії психічних захворювань, у тому числі сучасних напрямків психотерапії, загальної психопатології, ендогенних психозів, невротичних розладів, психотерапії пограничних станів, сучасних методів терапії наркозалежних пацієнтів, психосоматичної концепції психотерапії в медицині (в тому числі  для лікарів загальної практики) та ін.

За минулих 5 років на кафедрі за спеціальністю «Психіатрія» навчалися 2 клінічні ординатори.

Кафедра психіатрії та психотерапії ФПДО ЛНМУ ім. Данила Галицького є опорною кафедрою за спеціальністю «Психотерапія».

З 1994 року у м. Трускавці Львівської обл. кафедра у співпраці з Українською Спілкою Психотерапевтів (УСП) та за сприяння Європейської Асоціації Психотерапії (ЄАП) проводить курси тематичного удосконалення, присвячені психодинамічній та гуманістичній концепціям психотерапії в медицині, під час яких психіатри, психотерапевти, невропатологи та лікарі інших спеціальностей отримують психотерапевтичну освіту за наступними психотерапевтичними напрямками: психоаналіз, клієнт-центрована психотерапія, системна сімейна психотерапія, психодрама, гештальттерапія, індивідуальна психологія А.Адлера, дитяча психотерапія.

Спільними зусиллями кафедри, УСП та ЄАП 110 українських психотерапевтів сертифіковані єдиним для країн ЄС Європейським Сертифікатом з психотерапії.

У липні 2003 року кафедра у співпраці з УСП та ЄАП провела ХІ Європейський конгрес психотерапевтів – один із найбільш представницьких в Україні. У конгресі взяли участь представники 39 європейських країн, а також США, Індії та ПАР. З 2001 року завідувача кафедри Фільца О.О. було обрано Почесним Президентом Європейської Асоціації, а з 2005 року – Президентом ЄАП.

У 2003-2004 рр. працівники кафедри при сприянні благочинного фонду «Салюс» на кошти гранту Європейської комісії втілили в життя проект «Інтеграція Європейської моделі психотерапевтичного стаціонару у систему охорони здоров’я м. Львова», завдяки чому спільно з колегами з усіх регіонів України розроблено сучасну модель психотерапевтичної (психодинамічної) допомоги психіатричним хворим, проведено 6 семінарів  та видано 6 монографій та підручників.

У 2010 р. за підтримки Міністерства Охорони Здоров’я була підписана угода з університетом м. Ульм (Німеччина) та м. Бидгощ (Польща) про проведення Міжнародної Міждисциплінарної літньої школи для молодих вчених «Психіатрична допомога у Європі - Інновації та оцінка» для 21 учасника, по 7 місць для учасників з України, Польщі та Німеччини. 1 семестр відбувся з 5 по 14 вересня 2011 р. у Reisensburg-Günzburg, Німеччина, 2 семестр відбувся з 2 по 8 вересня 2012 року в м. Торун (Польща).

Напрямки наукових досліджень

 • Диференційоване застосування психотропних препаратів;
 • Предикція психопатологічного синдромоутворення, клініки та перебігу психічних захворювань;
 • Нозогенні реакції при психічних захворюваннях
 • Вивчення ефективності психодинамічного підходу до терапії психічних захворювань;
 • Методологічне та філософське підґрунтя у психіатрії та психотерапії;
 • Розробка нових протиалкогольних препаратів;
 • Нові підходи до діагностики та терапії наркозалежних пацієнтів
 • Психопатологія та клінічна предикція хронічного перебігу афективних розладів і пограничних станів.

На кафедрі за минулі 5 років виконані кандидатські дисертації за наступними темами:

 1. «Клінічні предиктори хронічних депресій» (здобувач Пришляк В.І.),
 2. «Процес формування терапевтичних ремісій у хворих, залежних від опіоїдів (імунологічні, біохімічні та психологічні особливості)» (аспірант Фітькало О.С.),
 3. «Взаємозв'язок перебігу параноїдної шизофренії з психологічними особливостями мікросередовища пацієнта» (аспірант Плевачук О.Ю.).

Виконуються наступні кандидатські дисертації за темами:

 1. «Якісна оцінка ефективності стаціонарних психотерапій» (ас. Лизак О.Л.)
 2. «Спектр скарг і об’єктивних критеріїв у діагностиці депресії» (ас. Кирилюк С.С.)
 3. «Нозогенні реакції при депресії» (ас. Гривул Р.В.)

ОСНОВНІ ЗДОБУТКИ КАФЕДРИ

Опубліковано наступні книги з серії "Класика психотерапії та психіатрії": "Системна сімейна психотерапія та консультування" — А. фон Шліппе, Й.Швайцер (переклад з нім. та наукове редагування — Фільц О. О.); "Груповий аналіз" — (за ред. Фільца О., Гаубля Р., Лямотт Ф.); "Пізнання хворого" — Кемпінські А. (переклад з польськ. Богути Х.Р., Бреславської Н.С., Богути Р.Ю. під ред. Долішньої Н.І.); "Короткофокусна терапія" (Клювер Р., переклад з нім. Дуткевича Р., наук. ред. Фільц О.О.); "Шизофренія" (Кемпінські А., переклад з польськ. Богути Х.Р., Бреславської Н.С., Богути Р.Ю., наук. ред. — Долішня Н.І.);"Стаціонарна психотерапія та її рамки" (Шепанк Г., Трес В., переклад з нім. Коваліва Ю., наук. ред. Балінська К. та Фільц О.), "Гештальт: мистецтво контакту" Зінгер С., переклад з франц. Власенко С., Фільц О., наук. ред. Фільц О.), "Депресія: обличчя та маски» (за ред. Н.Долішньої), «Перший контакт – шлях до пізнання» Долішня Н.І., Мироненко О.І., «Первинне інтерв’ю в психотерапії: від контакту до діалогу» Мироненко О.І. , «На пути к созданию МКБ-11 и DSM-V: очерки по проблеме психопатологи и нозологических систематик психических расстройств» під заг. ред.. Фільц О.О., «Розлади прив’язаності (від теорії прив’язаності до терапії)» Бріш Карл-Гайнц, переклад та ред. Фільц О.О. , Бощевська А.В., Мироненко О.І., Гривул Р.Т.

Працівниками кафедри видано спеціальні випуски журналу "Медицина світу" — "Пограничні розлади особистості" — 2001 р., "Шизофренія: реалії, очікування, перспективи" — 2003 р., "Хронічність у психіатрії: стан чи процес. Визначення та підходи до терапії" – 2006 р., "Психіатрія в період доказової медицини" – 2007 р..

Кафедра психіатрії та психотерапії спільно з Українською Спілкою психотерапевтів  випускає науково-практичний журнал «Форум психіатрії та психотерапії», а також серію брошур під рубрикою «Бібліотека психотерапевта». Завідувач кафедри проф. Фільц О.О. є співголовним редактором журналу Європейської Асоціації Психотерапії «International Journal ofPsychotherapy».

Кафедра психіатрії та психотерапії налагодила співпрацю з кафедрою психотерапії університету м. Ульма (Німеччина): на базі кафедри проводиться дослідження з якісної оцінки стаціонарної психотерапії, яке є частиною транскультуральних досліджень, започаткованих у Німеччині.

Запатентовано поняття синдрому тілесних больових настирливостей, алексифілії, принципу повноти синдрому, запатентовано термін «віталофренія». Пройшов перереєстрацію протиалкогольний та протинаркотичний препарат «Тетлонг-250», автор – в минулому доцент кафедри Собетов Б.С..

За підтримки міської ради та фармацевтичної фірми Lilly з 2005 р. щорічно проводяться соціально-мистецькі заходи, присвячені міжнародному дню підтримки людей, які страждають на психічні розлади: 2005 р. – «Толеранція до інакшості»; 2006 р. – «Відкриті двері»; 2007 р. – «Лабіринтами нашої свідомості». Створено веб-сайт з метою популяризації творчості хворих, які страждають на психічні розлади http://inakshe.symphographics.com/

ЛІКАРСЬКА РОБОТА

Клінічними базами кафедри є 3 відділення Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні (адреса: м. Львів, вул. Кульпарківська, 95), 1 і 2 наркологічні відділення Львівського обласного клінічного наркологічного диспансеру (адреса: м. Львів, вул. Кульпарківська, 95), 2-ге стаціонарне відділення Львівського обласного клінічного психоневрологічного диспансеру (адреса: м. Львів, вул. О. Басараб, 2). На базах підвищують свою кваліфікацію лікарі-психіатри, психотерапевти, наркологи, проходять підготовку з психіатрії інтерни, навчаються магістранти та клінічні ординатори. Кафедра має свою філію на базі міської лікарні Луцька.