|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / Про Університет / Кафедри / Факультет післядипломної освіти / Кафедра реабілітації та нетрадиційної медицини ФПДО

Кафедра реабілітації та нетрадиційної медицини ФПДО

Електронна адреса Друкувати PDF

 

Адреса:

Львівська філія – 79049, м. Львів, проспект Червоної Калини, 68,

тел. +380 (32) 23-604-23

тел/факс +380 (32) 221-44-90

email:

 

Трускавецька філія – 82200, м. Трускавець, вул. Суховоля, 31, тел/факс: +380 (3247) 6-71-01

 

Завідувач кафедри - Андріюк Лук’ян Васильович, доктор медичних наук, професор.

Штат кафедри:
 • Задорожна Б.В. – доктор медичних наук, доцент, рік захисту докторської дисертації  2012, наукова спеціальність – неврологія;
 • Лабінський А.Й. – кандидат медичних наук, доцент, рік захисту кандидатської дисертації 1989, наукові спеціальності – неврологія, народна і нетрадиційна  медицина, відповідальний за наукову роботу кафедри;
 • Мацко Н.В. – кандидат медичних наук, доцент, рік захисту кандидатської дисертації 2001, наукові спеціальності – гігієна, народна і нетрадиційна  медицина, завуч кафедри, відповідальна за навчальну роботу кафедри;
 • Семенова С.В. – асистент, наукові спеціальності – терапія, народна і нетрадиційна  медицина, відповідальна за лікувальну роботу кафедри;
 • Грабоус О.В. – асистент, наукові спеціальності – акушерство і гінекологія, народна і нетрадиційна  медицина, відповідальний за  виховну роботу кафедри;
 • Магулка І.В. – асистент, наукова спеціальність – неврологія, рефлексотерапія, профорг кафедри;
 • Яцюк В.М. – кандидат медичних наук, асистент, рік захисту кандидатської дисертації 1990, наукові спеціальності - внутрішні хвороби,  урологія, гастроентерологія;
 • Зав’ялова О.Р. – кандидат медичних наук, асистент, рік захисту кандидатської дисертації - 2009, наукові спеціальності – фізіотерапія, нутріціологія, курортологія;
 • Федяєва С.І. – кандидат медичних наук, асистент, рік захисту кандидатської дисертації 2011, наукові спеціальності – фізіотерапія, терапія.
 • Ходак О.Л. – кандидат медичних наук, асистент, рік захисту кандидатської дисертації – 2007, наукові спеціальності – урологія, фізіотерапія;
 • Буга Н.О. – старший лаборант;
 • Андріюк П.П. – лаборант;
 • Терлецька Я.С - лаборант.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

На кафедрі проводиться післядипломне навчання лікарів з напрямків: «Мануальна терапія», «Рефлексотерапія». «Народна і нетрадиційна медицина», «Фізіотерапія», «Терапія», «Дієтологія», «Гастроентерологія» – спеціалізація, передатестаційне вдосконалення.

Тематичні цикли: «Мануальна терапія для невропатологів, травматологів, лікарів ЛФК, рефлексотерапевтів, терапевтів», «Нетрадиційна медицина в терапії і неврології для терапевтів та неврологів», «Застосування преформованих фізичних факторів при патології внутрішніх органів для фізіотерапевтів і терапевтів», «Сучасні аспекти гастроентерології для гастроентерологів» та госпрозрахунковий передатестаційний цикл у м. Трускавці для лікарів санаторно-курортних установ, а також тематичні цикли: гомеопатія, су-джок, гірудотерапія, апітерапія, електропунктурна діагностика по Фолю, Накатані в м. Львові.

Колективом кафедри видані методичні розробки для проведення практичних та семінарських занять з лікарями-слухачами циклів спеціалізації «Народна і нетрадиційна медицина» та «Рефлексотерапія» циклу тематичного удосконалення «Мануальна рефлексотерапія вертеброгенної патології», передатестанійного циклу «Рефлексотерапія».

За наказом МОЗ України кафедра взяла участь в розробці програми та навчального плану циклу СП «Народна і нетрадиційна медицина», а також циклу ПАЦ «Народна і нетрадиційна медицина».

Підготовка фахівців проводиться згідно календарних планів циклів  і включає: лекції, практичні і семінарські заняття.

Цикл спеціалізації «Рефлексотерапія» проводиться з метою навчити лікарів-слухачів з теоретичних основ рефлексотерапії і навиків голковколювання, мікроголкотерапії, цзю-терапії, су-джок терапії, скальптерапії, аурікулотерапії та ін.

   Під час циклу застосовують наступні форми контролю засвоєння матеріалу:

 1. Усне опитування після кожної теми (контрольні питання та напрямки дискусії подаються в кожній методичній розробці теми).
 2. Письмове опитування по програмах базового та вихідного контролю
 3. Клінічний розбір хворих, перевірка практичних навичок.
 4. Аналіз клінічних даних хворих, вміння провести обстеження хворого, поставити діагноз і співставити його з класичним акупунктурним діагнозом.
 5. Розв’язування ситуаційних задач, тестовий контроль вихідного і вхідного рівня по кожній темі.
 6. Екзамен.

Передатестаційний цикл «Рефлексотерапія» проводиться з метою визначення рівня знань та умінь лікарів-слухачів і ознайомлення їх з найновішими досягненнями і сучасними теоріями рефлексотерапії та підготовки лікарів до атестації на відповідну кваліфікаційну категорію. Для перевірки знань проводиться базовий та заключний комп’ютерний контроль. Лікарям-слухачам, які успішно здали іспит, видається свідоцтво встановленого зразка з рекомендацією про присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії.

Головною метою циклу спеціалізації «Народна та нетрадиційна медицина» є навчання та підготовка лікарів теоретичним основам народної та нетрадиційної медицини та оволодіння основними методиками для використання їх у лікарській практиці. Цикл містить 7 курсів: рефлексотерапія, мануальна терапія, електропунктурна діагностика та інформотерапія, су-джок терапія, гірудотерапія (бделотерапія), апітерапія, іридодіагностика, гомеопатія, фітотерапія, ароматерапія, нутриціологія, аюрведа. Після проходження кожного курсу передбачений комп’ютерний контроль знань. Для перевірки знань проводиться базовий та заключний комп’ютерний контроль знань з використанням спеціальної програми. Лікарям-сухачам, які успішно склали іспит, видається сертифікат спеціаліста-лікаря з народної та нетрадиційної медицини.

Головною метою передатестаційного циклу «Народна та нетрадиційна медицина» є поглиблення знань лікарів з народної та нетрадиційної медицини і оволодіння навиками та методиками для використання їх у лікарській практиці, а також підготовка їх до атестації на відповідну кваліфікаційну категорію. Для перевірки знань проводиться базовий та заключний комп’ютерний контроль знань. Лікарям-сухачам, які успішно склали іспит, видається свідоцтво з рекомендацією  про присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії.

Тематичний цикл «Мануальна терапія» проводиться з метою сформувати у лікарів сучасні знання про застосування мануальної терапії в лікуванні вертеброневрологічних хворих та навчити лікарів-слухачів правильно визначати роль та місце мануальної терапії при лікуванні вертеброневрологічної патології.

Потреба викладання курсу ТУ «Нетрадиційна медицина» є актуальною для всіх спеціальностей медичного фаху, а особливо для терапевтів та неврологів, адже переважна більшість хворих з різноманітними постмедикаментозними ускладненнями припадає саме на них.

Навчання інтернів зі спеціальності «Народна і нетрадиційна медицина» проводиться з метою ознайомлення інтернів з напрямками народної і нетрадиційної медицини, зокрема з мануальною та рефлексотерапією, фітотерапією, гомеопатією, іридодіагностикою, апі-, гірудотерапією для поглиблення медичного рівня знань в галузі народної та нетрадиційної медицини. Після закінчення циклу і успішного написання тестів виставляється оцінка у відомість.

В Трускавці проводяться цикли спеціалізації : «Гастроентерологія», «Дієтологія» і передатестаційні цикли «Фізіотерапія», «Гастроентерологія», «Дієтологія».

Всі цикли проводяться згідно календарних планів, метою яких є навчити лікарів – слухачів основам гастроентерології і дієтології, а також ознайомлення їх з сучасними досягненнями медицини по даних напрямках.

Практичні заняття проводяться на клінічних базах кафедри, якими є санаторій «Молдова», а також санаторії ЗАТ «Трускавецькурорт», «Кристал», «Рубін», «Весна», реабілітаційний центр.

Реабілітаційний СПА-центр «Мед-Палас» втілює:

 • найновіші технології вітчизняної курортології і фізіотерапії, а також найкращі світові досягнення медицини;
 • різноманітні процедури, з використанням унікальних властивостей мінеральних вод курорту Трускавець, а також найширший вибір бальнеопроцедур;

В санаторії «Молдова» проводиться комплексне лікування хронічних захворювань: печінки, жовчного міхура, жовчовивідних шляхів; шлунка і дванадцятипалої кишки; кишківника; захворювань сечостатевої системи; захворювань, пов'язаних з порушенням обміну речовин; опорно-рухової системи.

В санаторії встановлена газорозрядна камера, яка дає можливість побудувати біополе людини, спостерігати його зміни, а також оцінити динаміку процесів, що відбуваються в організмі.

Лікарі – слухачі мають можливість ознайомитись з сучасними методиками кліматотерапії, яка включає лікування кліматом і грязями Мертвого моря та кліматом соляних шахт.

НАУКОВА РОБОТА

Наукові напрямки

На кафедрі проводяться наукові дослідження для обгрунтування застосування методів народної і нетрадиційної медицини, курортології, фізіорефлексотерапії в діагностиці, лікуванні і реабілітації хворих з хронічними судинними ураженнями головного мозку, захворюваннях жовчовивідних шляхів, печінки, імунодефіцитних та клімактеричних станів.

Основними методами народної і нетрадиційної медицини, які вивчаються є: мануальна терапія, рефлексотерапія, гомеопатія, фітотерапія, апітерапія, гірудотерапія, електропунктурні методи, іридодіагностика, су-джок терапія, нутріціологія

Головними напрямками наукових досліджень кафедри є:

 • реабілітація хворих з цереброваскулярною патологією, вертеброгенними захворюваннями та ураженнями периферичної нервової системи;
 • реабілітація хворих з патологією опорно-рухового апарату;
 • діагностична, лікувальна та профілактична ефективність методів кисть-ступня (Су Джок) терапії при гінекологічній патології, а також алгоритмів Оннурі медицини в комплексному лікуванні терапевтичних і неврологічних захворювань;
 • клініко-патогенетична обгрунтованість та ефективність лікувально-діагностичних алгоритмів нетрадиційної медицини та реабілітації, зокрема гомеопатії, іридодіагностики, електроакупунктурної діагностики в комплексному лікуванні хворих з хронічним ураженням шлунково-кишкового тракту.

Кафедра забезпечена Медичними програмно-технічними комплексами (МПТК)  «Медіса» та медичним програмно-технічним діагностично-лікувальним комплексом  «Рамед», який включає діагностичний «Рамед Експерт» та лікувальний прилад «Рамед Експерт-04».

МПТК «Медіса» включає інформокасети  органопрепаратів, нозодів, гомеопатичних препаратів, етіологічних чинників, наприклад, різних збудників інфекційної природи для здійснення лікувально-діагностичного впливу. МПТК «Рамед Експерт» включає діагностичний прилад «Рамед Експерт» та лікувальний прилад «Рамед Експерт-04» з КВЧ приставками для проведення лікувальних процедур на різні зони тіла. Окрім того МПТК  «Рамед Експерт»  має програмне забезпечення для фіксації результатів досліджень та формування бази даних пацієнтів та динамічного спостереження за електропунктурними показниками хворих (ЕПК).

Також, в користуванні кафедри є апарат ультразвукової діагностики з доплером SONOLINE - SIENA з 2-ма датчиками для інтегральної реографії та реовазографії та діагностичний прилад з автоматичною системою фірми POINTE SCIЕNTIFIC POLAND для  проведення лабораторно-біохімічних досліджень згідно теми кафедральної науково-дослідної роботи та тем кандидатських дисертацій на базі Львівського міжрегіонального центру соціально - трудової професійної та медичної реабілітації інвалідів. Для проведення біохімічних досліджень згідно теми кафедральної науково-дослідної роботи та визначення ряду загальних та біохімічних показників в плазмі крові людини, використовується діагностичний автоматичний аналізатор (Diagnostic automation point 180). На базі діагностичного центру в м. Трускавець проводяться  дослідження органів черевної порожнини, зокрема печінки та жовчного міхура, підшлункової залози з використанням УЗД апарату експертного класу Hitachi EUB-8500 та Hitachi- 5500 з функцією соноеластографії, кольоровим відеопринтером Mitsubishu. та ендоскопічні дослідження з використанням відеоендоскопа та дослідження сироватки крові на біохімічному аналізаторі німецького виробництва Huma Star-300. 

З метою статистичної обробки даних досліджень використовується програмне забезпечення «Статистика 2009» на комп’ютері - ноутбук Toshiba-071А100.

ПУБЛІКАЦІЇ

Монографії:

 1. Величко Л.М. та співавтори. Курорт Трускавець – дітям Чорнобиля. Київ: Здоров'я, 2000. –150 с.
 2. Яцюк В.М., Зав'ялова О.Р. Стандарти лікування та медичного обслуговування в санаторно-медичних закладах. Трускавець, 2003. – 122 с.
 3. Попович І.Л., Ружило С.В., Івасівка С.В., Аксентійчук Б.І., Флюнт І.С., Величко Л.М. Бальнеокардіоангіологія. Вплив бальнеотерапії на курорті Трускавець на серцево-судинну систему та фізичну працездатність. Київ, Комп'ютер-експрес, 2005. –229 с.
 4. Андріюк Л.В. Інсульт: вибрані питання діагностики, ускладнень, лікування, реабілітації. Київ: Здоров'я, 2009. – 64 с.
 5. Стефанюк В.Д., Стахів І.В., Величко Л.М. Нутріціологія в попередженні передчасного старіння. Дрогобич, Вимір. – 2008. – 220 с..
 6. Андріюк Л.В., Лосянович А.Я. Основи магнітотерапії. Дрогобич, Вимір. – 2008. – 142 с.
 7. Андріюк Л.В. Вертебральні та екстравертебральні захворювання суглобів: мануальна діагностика та корекція. – Львів: Папуга, 2012.-236с.
 8. Андріюк Л.В. Фізіотерапія та немедикаментозні методи лікування у роботі сільської лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини / Л.В. Андріюк, С.М. Тимофєєва, С.І. Залозецький, В.М. Яцюк – Львів: Папуга, 2013. – 71 с.

Посібники:

 1. Бабич В. І., Лабінський А. Й., Мацко Н. В., Семенова С. В., Грабоус О. В. Сімейна медицина: нетрадиційні методи в практиці сімейного лікаря. – Київ, 2005 р. – 356 с.
 2. Зав'ялова О. Р. та співавтори. Метаболічно-гормональні фактори імунодисфункції. Чорнобиль, пристосувально-захисні системи, реабілітація. 2006, – С.66–98.
 3. Флюнт І. С. і співавтори. Реалізація здорового способу життя – сучасні підходи. КОЛО, 2007, – 610 с.
 4. Флюнт І. С. та співавтори. Фізіологічна активність оздоровлю вального напою «Трускавецька кришталева з алое». Дрогобич, Просвіт. 2007, – 144 с.
 5. Андріюк Л.В., Грабоус О.В., Лабінський А.Й., Мацко Н.В. Вибрані методи немедикаментозного лікування. Снятин, Прут-Принт. – 2009. – 114 с.
 6. Яцюк В.М. Клініко-психологічні аспекти хронічного неінфекційного простатиту. Комплексний підхід до лікування. Дрогобич, Вимір. – 2010 р. – 27 с.
 7. Андріюк Л.В. Мануальна діагностика та корекція вертебральних та екстравертебральних захворювань суглобів. Дрогобич, Вимір. – 2010 р.– 188с.
 8. Андріюк Л.В.,Зав’ялова О.Р., Величко Л.М. Методи вивчення та корекції стану харчування. Дрогобич, Вимір. – 2011. – 48 с.
 9. Андріюк Л.В., Лабінський А.Й., Мацко Н. В., Величко Л.М., Радзієвська І.О., Семенова С. В. , Грабоус О. В.,  Яцюк В. М., Зав’ялова О.Р., Магулка І.В., Круглій Ю.З., Мацьків І.Д. Фізіотерапія. Львів, Папуга. – 2011 р. – 532 с.
 10. Андріюк Л.В., Лабінський А.Й., Мацко Н. В., Семенова С. В. , Грабоус О. В.,  Яцюк В. М., Магулка І.В., Пелішенко К.О., Довбняк О.Ф. Немедикаментозні методи лікування». . Львів, Папуга. – 2011. – 298 с.
 11. Андріюк Л.В., Мацко Н.В. Ароматерапія як метод профілактики психоемоційного вигорання медичних працівників. Львівський обласний центр здоров’я. Львів 2012.- 16 с.
 12. Андріюк Л.В., Зав’ялова О.Р., Величко Л.М. Водолікування: інноваційні методики та технології. Львів, 2012.-291 с.
 13. Андріюк Л.В. Фітотерапія. 1 частина / Л.В. Андріюк Т.П. Гарник, І.В. Магулка (та ін.) Львів : Папуга, 2013. – 167 с.
 14. Андріюк Л.В. Фітотерапія.  частина ІІ ./ Л.В. Андріюк Т.П. Гарник, І.В. Магулка (та ін.) Львів : Папуга, 2013. –  98 с.
 15. Андріюк Л.В. Бальнеоароматерапія / Л.В. Андріюк, О.Р. Зав'ялова // Посібник для фізіотерапевтів, курортологів, педіатрів, терапевтів і лікарів інших спеціальностей - Львів, - 2013, - 60 с.

    Методичні вказівки для практичних і семінарських занять:

    1. Андріюк Л.В., Мацко Н.В. СП «Рефлексотерапія» методичні вказівки до практичних занять. Дрогобич, Вимір. – 2008. –142 с.
    2. Андріюк Л.В., Мацко Н.В. ПАЦ «Рефлексотерапія» методичні вказівки до практичних занять. Дрогобич, Вимір. –  2008. – 58 с.
    3. Андріюк Л.В., Лабінський А.Й., Мацко Н. В., Семенова С. В., Грабоус О.В., Яцюк В.М. Методичні вказівки до практичних занять для лікарів-інтернів з суміжної дисципліни «Народна і нетрадиційна медицина». Дрогобич, Вимір. –  2008. – 27 с.
    4. Андріюк Л.В. Мануальна рефлексотерапія вертеброгенної патології. Методичні розробки практичних і семінарських занять для слухачів циклу тематичного удосконалення. Дрогобич, Вимір. –  2008. – 50 с.
    5. Андріюк Л.В., Лабінський А.Й., Мацко Н. В., Семенова С. В., Грабоус О. В., Яцюк В. М. Нетрадиційна медицина. Методичні розробки для проведення практичних та семінарських занять з лікарями-слухачами циклу тематичного удосконалення. Дрогобич, Вимір. – 2009. – 136 с.
    6. Андріюк Л.В., Лабінський А.Й., Мацко Н. В., Семенова С. В., Грабоус О. В., Яцюк В. М. Методичні вказівки до практичних і семінарських занять для лікарів-провізорів з суміжної дисципліни «Народна і нетрадиційна медицина». Дрогобич, Вимір. – 2009. – 190 с.
    7. Андріюк Л.В., Лабінський А.Й., Мацко Н. В., Семенова С. В., Грабоус О. В., Яцюк В. М. Методичні вказівки до практичних і семінарських занять для лікарів-провізорів з суміжної дисципліни «Народна і нетрадиційна медицина». Дрогобич, Вимір. – 2009. – 51 с.
    8. Магулка І.В., Татарінов Б.Г., Коваль М.І., Бік В.Г., Дунайло Т.В., Дубельт О.Я., Тишкун Д.М., Іваськевич М.І., Любіжанін У.П. Методика проведення комплексної реабілітації інвалідів з цереброваскулярною патологією в умовах Львівського міжрегіонального центру соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів. Дрогобич, Вимір. – 2011.
    9. Андріюк Л.В. Використання вуглекислого газу в медичній реабілітації / Л.В. Андріюк О.Р. Зав’ялова, Н.В. Мацко // Львів : Папуга, 2014. – 104 с.

    Вибрані статті:

    1. Зав'ялова О.Р. Метаболічно-гормональні образи ліквідаторів аварії на ЧАЕС, котрі прибувають на курорт Трускавець. Медична гідрологія та реабілі­тація. –2005. – Т.З. №3. С. 25–27.
    2. Величко Л.М., Флюнт І.С. Природна класифікація ефектів бальнеотерапії на курорті Трускавець у хворих на оксалатний уролітіаз. Повідомлення 3: екскреція з сечею різних твердих субстанцій. Медична гідрологія та реабілітація. – 2005. – Т. 3. №2, –. С. 14–19.
    3. Беседін В.М., Грабоус О.В. Акупунктура та фармакотерапія при патологічному клімаксі у жінок з артеріальною гіпертонією. Педіатрія, акушерство та гінекологія. 2006. – С. 104–109.
    4. Величко Л.М., Іжицька Н.В.Сучасні аспекти біоритмології в діагностиці та лікуванні хворих цукровим діабетом. Медична гідрологія та реабілітація Т.6 №1. 2008.– С. 98–100.
    5. Лабінський А.Й. Вплив медикаментозної фіто- та гірудотерапії на вміст вільного холестерину у волоссі хворих геморагічним інсультом. Фітотерапія №1. 2008. – С. 23–25.
    6. Мацко Н.В. Ароматерапія в профілактиці і лікуванні захворювань // Фітотерапія. 2009 №4.– С. 85–88.
    7. Андріюк Л.В. Актуальні аспекти застосування луцетаму при порушенні нуклеїнового гомеостазу у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію // Ліки України. 2010, №9 (145). – С. 147-152.
    8. Магулка І.В., Андріюк Л.В. Характеристика нуклеїнового гомеостазу у пацієнтів у різні періоди геморагічного інсульту // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. 2010, №3. – С. 74-80.
    9. Ружило С.В., Величко Л.М., та інші. Гормональний, метаболічний і гемодинамічний акомпанементи урикозотропних ефектів біоактивної води «Нафтуся» // Медична гідрологія та реабілітація. 2011, № 8. – С. 93 – 95.
    10. Величко Л.М., Попович М.В., та інші. Вплив бальнеотерапії на курорті Трускавець на рівень прогестерону і естрадіолу у жінок, хворих на хронічний пієлонефрит // Медична гідрологія та реабілітація. 2011, № 8. – С. 63 – 66.
    11. Величко Л.М., Попович М.В., та інші. Вплив бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець на нейро-гормональний індекс стресу у дітей з хронічною патологією сечовидільної і травної систем // Медична гідрологія та реабілітація. 2011, № 8. – С. 19 – 84.
    12. Величко Л.М., Попович М.В., та інші. Вплив відновного лікування на курорті Трускавець на фізичну працездатність жінок та її електролітний і гемодинамічний супроводи. // Медична гідрологія та реабілітація. 2011, № 8.– С. 28 – 31.
    13. Круглій Ю.З. Особливості впливу біоактивної води «Нафтуся» на рівень хронічного стресу у жінок з різним оваріальним статусом // Медична гідрологія та реабілітація. 2011, № 8. – 7 с.
    14. Величко Л.М., Кундич О.О., Юник Є.В. Особливості супутніх змін деяких гормональних, ліпіднихі гемодинамічних показників за альтернетивних варіантів вегетотропного ефекту бальнеотерапії на курорті Трускавець. // Медична гідрологія та реабілітація. 2011, Т. 9, № 1. – С. 68 – 72.
    15. Зав’ялова О.Р. Застосування вуглекислого газу в медичній реабілітації. // Медична гідрологія та реабілітація. 2011, Т. 9, № 1. – С. 73 – 84.
    16. Lukyan Andriyuk, Iryna Magulka  Manual therapy in the complex  of treatment and rehabilitation of children scoliosis // Міжнародний конгрес «Euromedica Hannover 2011, 23-24 травня 2011.- 2 с.
    17. V. Yashuk. Miejsce uzdrowiska Truskawiec w gospodarce narodowej Ukrainy. // Miedzynarodowa Konferencja Naukowa "Turystyka uzdrowiskowa stan I perspektywy". Gdansk, 8-9 pazdziernika.- 2009.- P.1-3
    18. Андріюк Л.В. Можливості постізометричної анальгезуючої релаксації (аутомобілізації) в лікуванні міалгій плечового поясу. Збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Лікування та реабілітації больових синдромів». 13–14 квітня 2012 р., Трускавець.- С. 57-59.
    19. Андріюк Л.В., Мацко Н.В., Якимович В.В. Порівняльна ефективність різних методів терапії вертеброгенного пекталгічного. // Матеріали наукового симпозіуму «Нетрадиційні методи лікування з позицій доказової медицини. Фітотерапія. Часопис – 10 років». 15–16 березня 2012 р., Киїів.- С. 7-8.
    20. Магулка І.В., Андріюк Л.В. Деякі біохімічні критерії прогнозування наслідку геморагічного інсульту. // Експериментальна клінічна фізіологія і біохімія 2011, №4.- С. 90-95.
    21. Андріюк Л.В., Магулка І.В. Використання аутомобілізації в лікуванні гострих вертеброгенних больових синдромів. // Вісник наукових досліджень.– 2012, №4.- С. 107-110.
    22. Грабоус О.В. Діагностика та лікування клімактеричного синдрому в жінок з артеріальною гіпертензією // Здоровье женщины. – 2011. – №9 (65). – С. 60 – 64.
    23. Грабоус О.В. Діагностика та лікування постоваріоектомічного синдрому у жінок з артеріальною гіпертензією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2012. – №1. – C. 86-91.
    24. Зав’ялова О.Р. «Застосування вуглекислого газу в медичній реабілітації» // Медична гідрологія та реабілітація// Т. 9 №1, 2011 р. С. 73-84.
    25. Величко Л.М., Романський Р.Ю., Яремчук Я.М. та ін. «Варіанти динаміки імунорегуляторного індексу та супутні зміни показників імунітету під впливом біоактивної води «Нафтуся» у жінок з хронічною уро-генікологічною патологією» // Медична гідрологія та реабілітація// Т. 9 №3, 2011 р. С. 14-17.
    26. Круглій Ю.З. та ін.. «Супутні зміни ендокринного статусу за різних варіантів стреслімітуючої дії води «Нафтусі» // Медична гідрологія та реабілітація//  Т 10 №2 2012 р.
    27. Величко Л.М., Тимочко О.Б., Горковенко Н.Л. та ін.. «Супутні зміни тифоїдного статусу за різних варіантів впливу бальнеотерапії на курорті Трускавець на рівень тестостерону у жінок» // Медична гідрологія та реабілітація // Т. 10 №1 2012 р.- С. 76-79.
    28. Величко Л.М., Тимочко О.Б., Угрин М.Р. та ін.. «Нейро-гормональний механізм поліваріантної дії бальнеотерапії на курорті Трускавець на фізичну працездатність» // Медична гідрологія та реабілітація// Т. 9 №4, 2011 р. С. 39-45.

    29. Андріюк Л.В. Мануальна краніотерапія в лікуванні цефалгій / Л.В. Андріюк, В.В. Якимович, І.Й. Пилипчук // Журнал: Здобутки клінічної і експериментальної медицини. 2013. – 1(18). – С.164-165.
    30. Величко Л.М. Супутні зміни тифоїдного статусу за різних варіантів впливу бальнеотерапії на курорті Трускавець на рівень тестостерону у жінок / Величко Л.М., Тимочко О.Б., Горковенко Н.Л. та інші // Медична гідрологія та реабілітація Т. 10, №1, 2012. – С. 58-64.
    31. Зав’ялова О.Р. Досвід застосування фанго-парафіну фірми Шпіцнер на курорті Трускавець / О.Р. Зав’ялова // Журнал «Фізіотерапія та реабілітація», №4 (21) 2012. – С. 6-7.
    32. Магулка І.В. Поетапна реабілітація пацієнтів з наслідками перенесеного внутрішньо мозкового крововиливу/ І.В. Магулка // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2013. – 1(18). – С.93-95.
    33. Семенова С.В Альтернативні підходи до вирішення проблем хронічного некаменевого холециститу / С.В. Семенова // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2013. – 1(18). – С.128-130.
    34. Задорожна Б.В. Клініко-біохімічні зіставлення при астенічному синдромі у віддалений період черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Український медичний часопис. – 2012. - №3 (89). – С. 104-106.
    35. Задорожна Б.В. Клініко-допплєрографічні співставлення при кірково-вогнищевому синдромі віддаленого періоду черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Клінічна та експериментальна патологія. - 2012. - Т.XI, №4 (42). - С. 56-58.
    36. Задорожна Б.В. Особливості церебральної гемодинаміки при астенічному синдромі віддаленого періоду черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Клінічна та експериментальна патологія. - 2012. - Т.XI, №4 (42). - С. 59-61.
    37. Задорожна Б.В. Гемодинамічні розлади при ліквородинамічному синдромі віддаленого періоду черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Буковинський медичний вісник. – Т. 16. - №4 (64). - 2012. - С. 71-73.
    38. Задорожна Б.В. Нуклеїнові кислоти при струсі головного мозку / Б.В. Задорожна // Буковинський медичний вісник. – Т. 16. - №4 (64). - 2012. - С. 74-76.
    39. Задорожна Б.В. Клініко-параклінічні особливості кірково-вогнищевого синдрому віддаленого періоду черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Практична медицина. – 2012. - № 3 (XVIII). – С 117-121.
    40. Задорожна Б.В. Особливості психоемоційних змін при психоорганічному синдромі віддаленого періоду черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Acta medica leopolensia. – 2012. – Vol. XVIII, N4. - С. 16-21.
    41. Задорожна Б.В. Клініко-допплєрографічні співставлення при синдромі вегето-судинної дистонії віддаленого періоду черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Буковинський медичний вісник. – Т. 17. - №. 1 (65) - 2013. - С. 31-33.
    42. Задорожний А.М. Біоелектрична активність головного мозку у хворих з печінковою енцефалопатією за вислідами електроенцефалографії / А.М. Задорожний, А.В. Паєнок, В.М. Шевага, Б.В. Задорожна // Acta medica leopolensia. – 2013. – Vol. XIX, № 1. - С. 4-7.
    43. Задорожна Б.В. Деякі клініко-параклінічні особливості астенічного синдрому у віддалений період черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Український медичний часопис. – 2013. - №3 (95). – С. 155-156.
    44. Задорожна Б.В. Клініко-параклінічні особливості віддалених наслідків легкої черепно-мозкової травми / Б.В. Задорожна // Клінічна та експериментальна патологія. - 2013. - Т.XII, № 2 (44). - С. 79-82.

    ЛІКУВАЛЬНА РОБОТА

    Лікувальна робота кафедри здійснюється її співробітниками на клінічних базах: 4 міська клінічна комунальна поліклініка м. Львова, львівський міжрегіональний центр соціальної, трудової і медичної реабілітації, Львівська обласна лікарня відновного лікування, 6-а міська комунальна поліклініка м. Львова санаторії «Молдова», «Кристал», «Рубін»,  «Весна», «Дніпро-Бескид», «Діагностичний центр» і бальнеологічна лікарня в м. Трускавці. На вказаних базах асистенти самостійно проводять лікування пацієнтів, а доценти і професори надають кваліфіковані консультації. У базових медустановах кафедри впроваджено оригінальні методики діагностики і лікування, які базуються на немедикаментозних принципах терапії (мануальна терапія, акупунктура, гірудотерапія, апітерапія, вакуум-масаж з нутріціологічною корекцією, електропунктурна діагностика по Фолю, Накатані, мінеральні води, теплолікування, масаж, магнітотерапія, бальнеотерапія і інші).

    На основі методів нетрадиційної медицини  на кафедрі розроблено діагностичні та лікувально-профілактичні алгоритми та методики, які впроваджено в клінічну практику медичних закладів Львова, Львівської області та Західного регіону України, таких як, Болехівська ЦМЛ Івано-Франківської обл., Івано-Франківська міська поліклініка №2 та ТзОВ «Мед-Атлант», Судово-Вишнянська комунальна міська лікарня, масажно-оздоровчий центр «Юмейго» м. Луцьк, перша, четверта та шоста міські комунальні поліклініки м. Львова, комунальна установа Тернопільської обласної ради «Микулинецька обласна фізіотерапевтична лікарня реабілітації», «Санаторій-профілакторій ВГР», м. Яремче, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський обласний лікувально-фізкультурний центр «Здоров’я», Івано-Франківська міська поліклініка №2, Дрогобицька міська поліклініка, ЗАТ «Трускавецькурорт», санаторій «Весна», санаторій  “Молдова” та діагностичний центр «Медичний палас»  м. Трускавець тощо.

    Серед лікувально-діагностичних та реабілітаційних методик, розроблених співробітниками кафедри можна виділити наступні: методика гірудинізації в комплексній реабілітаційній терапії у постінсультних хворих, методика обстеження хворих на цукровий діабет відповідно до біологічних ритмів людини, аромотерапія в лікуванні вертеброгенних та неврологічних захворювань, методика мануальної діагностики та корекціяї вертебральних та екстравертебральних захворювань суглобів, методика комплексної реабілітації пацієнтів із судинними ураженнями центральної нервової системи, Су-Джок корекція (кисть-ступня) вегето-судинних розладів при клімактеричному синдромі у жінок з артеріальною гіпертензією, методика гомеосинатрично - рефлекторного лікування хронічного некам’яного холециститу, методика іридологічно-гомеопатичної діагностики та лікування терапевтичної патології.

    На основі розроблених на кафедрі та запатентованих методик зареєстровано:

    Інформаційні нововведення, які ввійшли до галузевого реєстру МОЗ України за 2007р. № 26-27:

    1. Спосіб прогнозування тяжкості перебігу хронічного безкам»яного холециститу №236/27/07 Семенова С.В.
    2. Спосіб лікування хронічного безкам’яного холециститу гомеосинатрично-рефлекторним впливом через акупунктурні точки №237/27/07 Семенова С.В.
    3. Спосіб експрес діагностики захворювань жовчовивідних шляхів та жовчного міхура №187/27/07 Семенова С.В.
    4. Спосіб енергоінформаційної діагностики та терапії гомеопатичними препаратами хронічних захворювань №188/27/07 Семенова С.В.

    Патенти

    1. Семенова С. В. Спосіб енергоінформаційної діагностики та лікування хронічних захворювань. Деклараційний патент №11373 U від 13.11.2005 р. Бюл. № 12.
    2. Семенова С. В. Спосіб експрес діагностики захворювань жовчовивідних шляхів Деклараційний патент №11423 U від 15.12.2005 р. Бюл. № 12.
    3. Семенова С. В. Спосіб прогнозування тяжкості перебігу хронічного безкам'яного холециститу Деклараційний патент №15281 U від 15.06.2006 р, Бюл. № 6.
    4. Семенова С. В. Спосіб лікування хронічного безкам'яного холециститу гомеосинатрично-рефлекторним впливом через акупунктурні точки. Деклараційний патент № 16110 Г від 17.07.2006 р. Бюл. № 7.

    Авторське свідоцтво

    1. Семенова С. В. Іридологічна карта. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 4548 від 26.10.2005 р.
    Інформаційні листи
    1. Семенова С. В. Метод прогнозування важкості перебігу хронічного безкам'яного холециститу: №1 2006 р.
    2. Семенова С. В. Алгоритм оцінки динаміки хронічного захворювання згідно гомеопатичної концепції розвитку патологічного процесу: № 7 2006 р.

    ОСНОВНІ ЗДОБУТКИ КАФЕДРИ

    За останні п’ять років співробітниками кафедри надруковано у різних виданнях більше 120 наукових праць. Серед них п'ять монографій, 10 навчально-методичних посібників, 52 статті у медичних наукових журналах, близько 70 – у збірниках конференцій, з'їздів, симпозіумів та інших періодичних виданнях. Викладачі кафедри прийняли участь у сорока двох медичних конференціях, з'їздах, конгресах.

    Кафедра є опорною з народної і нетрадиційної медицини в Україні, і в рамках опорної діяльності здійснює координацію в усіх напрямках роботи серед профільних кафедр медвузів України. В результаті такої роботи за останні роки на багатьох кафедрах розширено арсенал напрямків з народної і нетрадиційної медицини, які викладаються лікарям та інтернам і застосовуються в лікувальній практиці. Відповідно це відображено в нових програмах спеціалізації та передатестаційних циклах, які розробила кафедра за наказом МОЗ України.

    Кафедрою отримано 4 патенти на винахід, 1 авторське свідоцтво, видано 2 інформаційні листи, запроваджено 4 інноваційні нововведення.

    За останні 5 років на кафедрі захищено:

    • 1 докторська дисертація;
    • 5 кандидатських дисертацій;

    Проведено на базі кафедри  7 наукових всеукраїнських конференцій.

    Видано:

    • монографій – 5;
    • навчально-методичних посібників – 12;
    • методичних рекомендацій – 8.

    Опубліковано :  наукових статей – 81.

    Оформлено:

    • патентів – 4;
    • інформаційних листів –2;
    • нововведень – 4.

    Зроблено 87 наукових доповідей на пленарних та секційних засіданнях з’їздів, конференцій, симпозіумів в тому числі – 4 в країнах європейського союзу. Результати НДР кафедри впроваджені в науковий процес Тернопільського, Івано-Франківського, Чернівецького медичних університетів та лікувальні установи Рівненської, Волинської, Закарпатської областей.