|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / Новини / Представники ЛНМУ імені Данила Галицького взяли участь у вшануванні пам'яті львівських професорів, розстріляних нацистами на Вулецьких пагорбах в 1941 році

Представники ЛНМУ імені Данила Галицького взяли участь у вшануванні пам'яті львівських професорів, розстріляних нацистами на Вулецьких пагорбах в 1941 році

Електронна адреса Друкувати PDF

Сьогодні у Львові на Вулецьких пагорбах відбулося меморіальне зібрання до 76-х роковин від дня загибелі львівських професорів у липні 1941 року.

Під звуки військового оркестру Національній академії сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного розпочалася урочиста церемонія з відзначення пам’яті 36-ти професорів, науковців львівських вищих навчальних закладів, у тому числі 9 професорів медицини, та членів їхніх родин, розстріляних нацистами.

В урочистому покладанні квітів взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич, представники Львівської обласної державної адміністраії, обласної ради, міської влади Львова і Вроцлава, представники Республіки Польща на чолі з Генеральним Консулом у Львові Рафалом Вольські, керівники львівських і польських вишів, академічна спільнота, духовенство різних конфесій, численна українська та польська громадскість.

Відтак спільну поминальну молитву відслужили святі отці греко-католицького та латинського обрядів.

Від Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та медичної громади Львівщини кошики квітів до пам’ятника поклали проректор з науково-педагогічної роботи, професор Анатолій Магльований, завідувач кафедри клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації, професор Андрій Зіменковський, директор Стоматологічного медичного центру, доцент Володимир Шибінський та помічник проректора з науково-педагогічної роботи імені Данила Галицького, доцент кафедри терапевтичної стоматології, доцент Володимир Гриновець. На урочистостях також були присутні представники – завідувач кафедри фізичного виховання і спортивної медицини нашого Університету, доцент Ольга Кунинець та старший викладач Оксана Романюк, а також керівник прес-центру Андріана Гриновець. 

Довідка. 30 червня 1941 року, через тиждень після початку німецько-радянської війни, німецькі війська захопили Львів. Масові арешти та розстріли почалися відразу після окупації міста. Безпосереднє знищення населення проводили спеціальні німецькі підрозділи - айнзац-групи С і Д, що діяли на території України і прибули в місто вслід за військовими підрозділами. Цими групами керував начальник поліції генерал-майор СС і поліції Кацман. До 2 липня 1941 року масовий терор закінчили і проводились лише одиничні акції. 2 липня був заарештований професор Казимир Бартель, польський політичний діяч, котрий в минулому п'ять разів очолював уряд міжвоєнної Польщі.

Вночі 4 липня було арештовано кілька десятків осіб, переважно польських професорів, асистентів, доцентів львівських вишів, священників та членів їхніх родин, а також присутніх у їхніх квартирах. Списки арештованих були складені ще до початку арештів. Вранці 4 липня один з професорів та більшість прислуги були звільнені, іших вивезли на Вулецькі вали за місто на місце страти (сьогодні район вулиць Бой-Желенського та Гвардійської).

Того ж ранку гестапівці розстріляли 36 осіб. Загалом, у липні 1941 року німцями розстріляно близько 50 членів львівської інтелігенції та членів їхніх родин: Владислав Добженєцький, Ян Грек, Марія Грек, Єжи Гжеджельський, Едвард Гамерський, Генрик Плярович, Владислав Коморніцкий, Роман Лонгшапс, Броніслав Лангшапс, Зигмунт Лонгшапс, Казимир Лонгшапс, Адам Мєшовіч, Вітольд Новіцький, Єжи Новіцький, Тадеуш Островський, Ядвіга Островська, Станіслав Прогульський, Анджей Прогульський, Роман Реньцький, Марія Рейманова, Станіслав Руфф, Анна Руфф, Адам Руфф, Володимир Сєрадський, Адам Соловій, Тадеуш Тапковський, Казимир Ветулані, Катерина Демко, Станіслав Мажевський, Генрик Корович, Станіслав Рузєвіч. 

Фото А. Гриновець та О.Мазуренка 

Відділ гуманітарної освіти і виховання,

А. Гриновець, керівник прес-центру ЛНМУ імені Данила Галицького

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду