|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / Новини / Сьогодні відзначають 100-річчя бою під Крутами і вшановують полеглих Героїв

Сьогодні відзначають 100-річчя бою під Крутами і вшановують полеглих Героїв

Електронна адреса Друкувати PDF

29 січня в усій Україні відбуваються урочисті заходи з нагоди відзначення 100-річчя подвигу Героїв Крут. Цього дня 1918-го року, на залізничній станції Крути поблизу села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва відбувся бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У цій битві, що тривала 5 годин, українська молодь рішуче відстоювала право рідного народу жити у власній державі.

Молоді захисники України ціною свого життя, зупинивши наступ противника, який значно переважав за чисельністю і був добре озброєним та вишколеним, кров`ю вписали нову героїчну сторінку в історію української визвольної боротьби.

Бій під Крутами став справжнім символом відданості справі боротьби за свободу і незалежність України. Чин Героїв Крут є взірцем патріотизму, мужності, палкої любові та благородного служіння Батьківщині і для нинішніх Героїв.

Для гідного вшанування пам’яті загиблих студентів відділ гуманітарної освіти і виховання просить заступників деканів з виховної роботи факультетів, кураторів академічних груп, викладачів, представників органів студентського самоврядування, первинних профспілкових організацій, громадських організацій, що діють у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького, забезпечити проведення виховних годин, тематичних бесід, семінарів, лекцій тощо.

Довідка. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова довелося не залізничним шляхом, як задумували, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який урятував молоду українську державність.

Особливо вразило сучасників поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти». Десятиріччями історію бою або замовчували, або ж вона обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 

Відділ гуманітарної освіти і виховання,

Прес-центр ЛНМУ імені Данила Галицького,  

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду