|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / News / Представники ЛНМУ імені Данила Галицького вшанували пам'ять львівських професорів, розстріляних на Вулецьких пагорбах у 1941 році

Представники ЛНМУ імені Данила Галицького вшанували пам'ять львівських професорів, розстріляних на Вулецьких пагорбах у 1941 році

E-mail Print PDF
There are no translations available.

3 липня 2018 року на Вулецьких пагорбах у Львові відбулася урочиста церемонія з відзначення пам’яті львівських професорів, приурочена до 77-ї річниці трагедії, коли спеціальним підрозділом карателів СС під час німецької окупації Львова було розстріляно 36 професорів львівських вищих навчальних закладів, у тому числі когорта провідних лікарів та членів їхніх родин.

Квіти до пам’ятника розстріляних нацистами професорів поклали очільники області та Львова, представники органів державної влади, вищих закладів освіти Львова та Республіки Польща (міст Вроцлав, Познань, Лодзь, Люблін, Ополє), академічної спільноти двох країн та громадськості міста, духовенство різних конфесій та небайдужі львів’яни і поляки. Опісля відбулася спільна молитва двома мовами.

У поминальних заходах взяли участь представники ректорату, Стоматологічного медичного центру та низки кафедр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та медичної громади Львівщини. За дорученням ректора Університету, академіка НАМН України, професора Б.С. Зіменковського квіти до пам’ятника поклав проректор з науково-педагогічної робои, професор А.В. Магльований.

Історична довідка. 30 червня 1941 року, через тиждень після початку німецько-радянської війни, німецькі війська захопили Львів. Масові арешти та розстріли почалися відразу після окупації міста. Безпосереднє знищення населення проводили спеціальні німецькі підрозділи - айнзац-групи С і Д, що діяли на території України і прибули в місто вслід за військовими підрозділами. Цими групами керував начальник поліції генерал-майор СС і поліції Кацман. До 2 липня 1941 року масовий терор закінчили і проводились лише одиничні акції. Вдень 2 липня був арештований професор Казимир Бартель, польський політичний діяч, котрий в минулому п'ять разів очолював уряд міжвоєнної Польщі.

Вночі 4 липня було арештовано кілька десятків осіб, переважно польських професорів, асистентів, доцентів львівських вишів, зокрема і Львівського державного медичного інституту, священників та членів їхніх родин, а також присутніх у їхніх квартирах. Списки арештованих були складені ще до початку арештів. Вранці 4 липня один з професорів та більшість прислуги були звільнені, інших вивезли на Вулецькі вали за місто на місце страти (сьогодні район вулиць Бой-Желенського та Героїв Майдану).

Того ж ранку гестапівці розстріляли 36 осіб. Загалом, у липні 1941 року німцями розстріляно близько 50 членів львівської інтелігенції та членів їхніх родин: Владислав Добженєцький, Ян Грек, Марія Грек, Єжи Гжеджельський, Едвард Гамерський, Генрик Плярович, Антоній Цєшиньський, Владислав Коморніцкий, Роман Лонгшапс, Броніслав Лангшапс, Зигмунт Лонгшапс, Казимир Лонгшапс, Адам Мєшовіч, Вітольд Новіцький, Єжи Новіцький, Тадеуш Островський, Ядвіга Островська, Станіслав Прогульський, Анджей Прогульський, Роман Реньцький, Марія Рейманова, Станіслав Руфф, Анна Руфф, Адам Руфф, Володимир Сєрадський, Адам Соловій, Тадеуш Тапковський, Казимир Ветулані, Катерина Демко, Станіслав Мажевський, Генрик Корович, Станіслав Рузєвіч.

Володимир Гриновець, помічник проректора з науково-педагогічної роботи ЛНМУ імені Данила Галицького

Фото автора

http://meduniv.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=1184&Itemid=355

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it