|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна

Музей історії медицини Галичини імені Мар’яна Панчишина

Електронна адреса

АДРЕСА
79010 м. Львів, вул. Кармелюка, 3
тел. +38 (032) 276 97 98


ЗАВІДУВАЧ МУЗЕЮ

Канчалаба Олександр Анатолійович

 

 

Учервні 1990 р. у Львівському державному медичному інституті було розпочато створення музею.

Його експозиція представляє медиків — членів Українського лікарського товариства (УЛТ), — які зробили вагомий внесок у розвиток вітчизняної медицини.

Українське лікарське товариство було засноване у Львові як фахова організація лікарів-українців Галичини 1 жовтня 1910 р. з ініціативи докторів медицини Олександра Козакевича, Євгена Озаркевича (перший голова УЛТ), Сильвестра Дрималика, Мирона Вахнянина, Івана Бережницького, Володимира Кобринського, Маркіяна Долинського, Володимира Гузара, ТитаЄвгена Бурачинського.

У перший період існування УЛТ лікарі активно працювали над створенням української медичної термінології, брали участь у діяльності Лікарської комісії Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, долучалися до організації й розбудови вітчизняних лікувально-профілактичних закладів: Народної лічниці — шпиталю ім. митрополита Андрея Шептицького, Порадні матерів, Протитуберкульозного диспансеру, санаторіїв у Підлютому і Черчі, кооперативів здоров’я, виставок Українського гігієнічного товариства. Вони систематично проводили наукові з’їзди лікарів, готували до друку періодичні видання «Здоровля», «Лікарський вісник», «Народне здоров’я», тісно співпрацювали з товариствами «Рідна школа» і  «Просвіта».

Серед головних здобутків Українського лікарського товариства — створення санітарної служби УГА й УПА, участь медиків у визвольних змаганнях під час Першої і Другої світових воєн, заснування у 20х рр. ХХ ст. медичного факультету Українського таємного університету у Львові.

У 1939 р. у період так званого «золотого вересня» діяльність товариства була припинена. Наступні 50 років призвели до безповоротних втрат для української медицини: лікарі гинули в катівнях НКВД і гестапо, емігрували після Другої світової війни до Німеччини, США, Канади. Саме вони  22 січня 1950 р. організували Українське лікарське товариство Північної Америки, навколо якого згуртувалися українські лікарі Канади, Австралії, Аргентини, Венесуели, Великобританії, Німеччини, Бразилії, а пізніше — Чехословаччини, Польщі, України, Болгарії. В 1977 р. у м. Чикаго була заснована Світова федерація українських лікарських товариств.

У 1989 р. створена ініціативна група лікарів Львова і Самбора, яка вирішила відновити Українське лікарське товариство у Львові. Тож 28 квітня 1990 р. відбулася «конференція відродження» УЛТ, головою якого було обрано проф. Олександра Кіцеру.

Відновлене товариство налагодило випуск газети «Народне здоров’я» — спільного органа УЛТ та Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Товариство стало організатором спорудження у Львові (у сквері на вул. М. Некрасова) пам’ятника відомому лікареві і громадському діячеві Мар’яну Панчишину (18821943).

Міська влада міста підтримала ініціативу Українського лікарського товариства про відкриття музею і надала в оренду віллу проф. М. Панчишина на вул. У. Кармелюка, 3, в якій він проживав з 1925 до 1943 р. Будівля є пам’яткою історії та архітектури початку XX ст. (архітектор — Казимир Теодорович).

Урочисте відкриття Музею історії медицини Галичини ім. Мар’яна Панчишина відбулося у серпні 1990 р. під час роботи у Львові Світової федерації українських лікарських товариств.

Керівником закладу є краєзнавець Олександр Канчалаба. Фонди музею налічують 1523 одиниці збереження. Це особисті речі і світлини відомих медиків Галичини, медичний інструментарій.

 

Основні експозиційні розділи такі:

– Меморіальна кімната проф. М. Панчишина, що представляє життя і творчість видатного лікаря, громадського діяча та патріота.

– Українське лікарське товариство з 1910 р. і до наших днів.

– Шпиталь ім. митрополита Андрея Шептицького «Народна Лічниця» (тут представлена історія організації українського медичного закладу, підготовки українських медичних кадрів в умовах Австро-Угорщини та Польської Республіки).

– Медики Галичини — учасники визвольних змагань та репресовані лікарі.

– Український таємний університет у Львові — змагання за національну освіту.

– Виставка лікарського інструментарію початку XX ст.

Увагу гостей музею привертають тимчасові виставкові експозиції, які влаштовують його співробітники. 

У 2010 році отримано “Свідоцтво про взяття на облік музею, який працює на громадських засадах при управлінні культури і туризму ЛОДА системи Міністерства культури і туризму України”. Наказ управління культури і туризму ЛОДА № 221 від 30 вересня 2010 р.